Szukaj Pokaż menu

Rekordy, których nikt z nas nie chce pobić

134 345  
258   31  
Fajnie być zapamiętanym przez historię rekordzistą. Facet, który przespał się z największą ilością kobiet naraz musi pękać z dumy. Tego typu rekordy chciałoby się pobić. Niestety, są też i takie osiągnięcia, którymi wcale nie chciałoby się chwalić, a na pewno już próbować osiągnąć lepszy wynik.

Najwięcej amputacji przeprowadzonych na tej samej kończynie

Stracić rękę to tragedia, ale czy wyobrażacie sobie sytuację, w której lekarze kilkukrotnie usuwają nam tę samą kończynę? Jakkolwiek dziwnie by to nie brzmiało - tego typu horror wcale nie wymaga podróży w czasie i kilkukrotnego przeżycia tej samej operacji.

Z przymrużeniem oka - reakcja na pająka pod prysznicem

82 439  
138   56  

#1. To był długi i męczący dzień...

W takie upały nic tak nie pomaga jak letni prysznic

Ted Ryko - człowiek, który 100 lat temu przejechał wzdłuż Australię

66 718  
241   16  
Wczoraj minęło równo sto lat od dnia, gdy 21-letni rowerzysta i fotograf Edward Reichenback, znany także jako Ted Ryko, ukończył trasę od Adelaide do Darwin, którą w całości przejechał na rowerze. Dystans 3000 kilometrów pokonał w 28 dni, co wówczas było niekwestionowanym rekordem.

Kliknij i zobacz więcej!
Podczas swojej wyprawy przez terytorium dziewiczej jeszcze Australii, Ted wykonał kilka tysięcy zdjęć. Niestety, większość z nich została skradziona z jego mieszkania. Do naszych czasów przetrwało zaledwie kilkaset fotografii. Z okazji okrągłej, 100. rocznicy, Biblioteka Terytorium Północnego, która mieści się obecnie dokładnie w miejscu, w którym Ryko ukończył swoją podróż, postanowiła pokazać tę niezwykle interesującą kolekcję całemu światu.

Kliknij i zobacz więcej!


Kliknij i zobacz więcej!
 
W podróży z południa na północ Australii Edwardowi Reichenbackowi towarzyszyć miał jego przyjaciel John Fahey. Niestety, tuż po przejechaniu granicy między Południową Australią a Terytorium Północnym młodzieniec skręcił nogę w kostce i Ted Ryko dalszą podróż musiał kontynuować w pojedynkę.
 
Kliknij i zobacz więcej!
 
Po przybyciu do miejscowości Darwin Ryko otworzył sklep i zaczął sprzedawać zdjęcia ze swojej podróży, po 4 pensy za sztukę. Na tyłach sklepu zbudował ciemnię, gdzie wywoływał fotografie, wszystkie zrobione aparatem marki Kodak. W grudniu 1915 roku Reichenback zamknął sklepik i powrócił do nomadzkiego stylu życia.

Kliknij i zobacz więcej!
 
Podczas pierwszej wojny światowej rząd Terytorium Północnego oskarżył Ryko o to, iż jest niemieckim szpiegiem. Podejrzenia oparte były na niemiecko-brzmiącym nazwisku "Reichenback" oraz na tym, że Ted często przemieszczał się i robił dużo zdjęć. W 1917 roku jego nazwisko zostało oczyszczone. W związku z tym Ryko postanowił opuścić niegościnne tereny Terytorium Północnego i przenieść się do Sydney.

Kliknij i zobacz więcej!
 
To właśnie w Sydney nieznani sprawcy ukradli z jego mieszkania wszystkie zdjęcia - pamiątki z wyprawy z 1914 roku oraz jedyne źródło utrzymania Teda. Kolekcja nigdy nie została odnaleziona. Wszystkie zdjęcia, które można oglądać dziś na wystawie w bibliotece w Darwin przetrwały w zbiorach fotografii prywatnych kolekcjonerów, muzeów i bibliotek.

Kliknij i zobacz więcej!

W latach 30. ubiegłego stulecia Edward Reichenback podjął pracę na kolei w środkowej Australii. Pracował tam przez 18 lat. Zmarł w 1968 roku, w wieku 75 lat, w domu spokojnej starości w Nhill.

Kliknij i zobacz więcej!

W ramach uświetnienia uroczystości setnej rocznicy wydarzenia, wnuczka Teda Ryko, 68-letnia Michele Adler przejechała na rowerze z Tennat Creek do Biblioteki Terytorium Północnego.

Kliknij i zobacz więcej!

 
Kliknij i zobacz więcej!
 
 
Trasa wyprawy Teda Ryko:
 
Kliknij i zobacz więcej!
 
241
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Z przymrużeniem oka - reakcja na pająka pod prysznicem
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu 10 zwariowanych i szokujących faktów, które musisz wiedzieć o Arabii Saudyjskiej
Przejdź do artykułu Zupełnie nietrafione przepowiednie całkiem mądrych ludzi
Przejdź do artykułu Seryjni mordercy zatrzymani w ostatnich latach
Przejdź do artykułu Bożonarodzeniowa impreza na wojennym froncie
Przejdź do artykułu Kiedy jako jedyna lubisz 4n4l – Demotywatory
Przejdź do artykułu W co wierzyły w latach 80. dzieciaki z ZSRR
Przejdź do artykułu 4 współczesne problemy, które są dużo starsze, niż ci się wydaje
Przejdź do artykułu Oni zasługują na nagrodę Darwina
Przejdź do artykułu Urządzenia z czasów PRL, które ułatwiały codzienne życie

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą