Szukaj Pokaż menu

Ludzie zostawili na Księżycu setki przedmiotów. Jest też polski akcent!

87 103  
388   43  
Niektóre z nich to miłe drobiazgi, niektórych nie dało się zabrać do domu, a o tych spod #4. to w ogóle lepiej za dużo nie mówić.

00oklad

Chyba zaszła jakaś pomyłka - czyli literówki, które sporo namieszały

62 922  
235   33  
Czasami tak niewiele potrzeba, aby zmienić całkowicie sens jakiegoś zdania i narobić sobie wstydu.

#1. "Czy jesteś pewien, że chcesz istnieć?"

Odpisywać od razu na wiadomość od niej czy lepiej chwilę poczekać?

75 174  
185   38  
Problem jest stary jak świat, a przynajmniej jak technologia, która umożliwia nam porozumiewanie się na odległość w czasie rzeczywistym. Czekać z odpisywaniem na wiadomość czy odpisywać od razu?

Omawiana sytuacja dotyczy najprawdopodobniej większości z nas. Nowa znajomość, randka w kinie, coś zaiskrzyło, wysyłasz SMS-a, żeby podziękować za miły wieczór i… cisza. W końcu ona odpisuje, więc pełen nadziei i ty jej odpisujesz. Potem ona znowu milknie, więc myśl zaczyna gonić myśl. „Może trzeba było odpisać bardziej na luzie?”, „Może zgrywałem zbyt dużego luzaka?”, „Może za wcześnie odpisałem i pomyślała, że za bardzo mi zależy?”. Co mówią na ten temat naukowcy, którzy zajmują się badaniem relacji międzyludzkich?

Naukowcy mówią, że sekret tkwi właśnie w czekaniu.

Jako że nasze zachowania nie różnią się aż tak bardzo od zachowań zwierząt, wiele dowodów na potęgę czekania dostarczają właśnie badania na zwierzętach. Jednym z najciekawszych zjawisk w kontekście omawianego tematu jest tzw. „niepewność nagrody”, czyli sytuacja, w której obiekt badań nie wie, czy otrzyma nagrodę w zamian za określone działania, w związku z czym rośnie jego zainteresowanie nagrodą. Równolegle do zainteresowania nagrodą rośnie także poziom dopaminy w jego mózgu.



Przekładając to na język ludzi, natychmiastowe odpowiadanie na każdą wiadomość sprawia, że osoba po drugiej stronie przyzwyczaja się, że zaraz otrzyma odpowiedź, czyli nagrodę. A skoro ciągle otrzymuje nagrody, to z czasem przestaje doceniać ich wartość, co oznacza, że taka osoba może stopniowo tracić zainteresowanie wysyłaniem i otrzymywaniem wiadomości.

Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że w dobie błyskawicznej komunikacji przeprogramowaliśmy swoje mózgi tak, że po dłuższym oczekiwaniu na odpowiedź zaczynamy odczuwać dyskomfort. Nawet kilka minut ciszy potrafi wyprowadzić nas z równowagi i sprawić, że zaczniemy wymyślać niestworzone scenariusze. I to nawet gdy jesteśmy w stałych związkach.

Zatem jeśli chcesz, by osoba po drugiej stronie faktycznie chciała z tobą gadać, to dobrze mówi stara ludowa prawda, że musisz wziąć tę osobę na przetrzymanie i samemu się przy okazji nie denerwować, jeśli ta osoba nie odpisuje. Tego właśnie powinni uczyć w szkole, a nie gdzie wydobywa się najwięcej siarki w Polsce (kiedyś w Tarnobrzegu).
185
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Chyba zaszła jakaś pomyłka - czyli literówki, które sporo namieszały
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Czasami mniej znaczy lepiej, czyli przykłady świetnego designu
Przejdź do artykułu Psychologia - pojmowana przez człeka z politechniki
Przejdź do artykułu 12 faktów o pasie cnoty. Rzeczywistość była dość brutalna
Przejdź do artykułu Bo najpiękniejsze jest wnętrze - czyli nauka anatomii oczami studenta medycyny
Przejdź do artykułu 15 zawodów, które już nie istnieją
Przejdź do artykułu Codzienne zjawiska wyjaśnione prostymi gifami
Przejdź do artykułu Faktopedia – Wyjątkowe wkładki do butów
Przejdź do artykułu Jak wygląda szkolenie chińskich stewardes
Przejdź do artykułu 5 przestarzałych technologii, od których zależy życie wielu osób w nowoczesnym świecie

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą